Élmények, tanulás, nyitottság – Bécsben jártunk a SozialMarie díjátadón

Május első két napján izgalmas kalandban volt részük a Salva Vita Alapítvány ifjúsági házának fiataljainak: négy fiatal és két őket kísérő szakember Bécsbe utazott, hogy részt vegyen a SozialMarie díjátadó ünnepségén. Bár díjat most sajnos nem nyertünk, az élmények és tanulságok, amelyekkel gazdagodtunk, mindannyiunk számára értékesek és inspirálóak voltak.

 


Mi is az a SozialMarie és hogy kapcsolódunk mi hozzá?

A SozialMarie Közép-Európa egyik legrangosabb társadalmi innovációs díja, amelyet minden évben olyan kezdeményezéseknek ítélnek oda, amelyek újszerű, kreatív megoldásokat kínálnak társadalmi kihívásokra. A díjat 2005 óta ítélik oda azzal a céllal, hogy elismerjék és láthatóvá tegyék azokat a projekteket, amelyek valódi változást hoznak közösségek életébe. A SozialMarie tehát nem csupán egy elismerés, hanem egy inspiráló közösség, amely elősegíti a tapasztalatcserét és az innovatív ötletek terjedését.

A Salva Vita Alapítvány erre a díjra pályázott sok más érdekes és innovatív projekt mellett. A mi programunk (melynek címe Együtt előre: Fiatal elmék ösztönzése) a speciális igényű, NEET (nem dolgozó, nem tanuló) fiatalok személyre szabott támogatását célozza. A program lehetőséget nyújt a programrésztvevőknek önállóságuk fejlesztésére, a közösségi életben való aktív részvételre, valamint a munkaerőpiaci felkészülésre. Az ifjúsági ház egy biztonságos, támogató környezetet nyújt számukra, ahol barátokat szerezhetnek, új készségeket sajátíthatnak el, és megtapasztalhatják, hogy ők is aktív, értékes tagjai a társadalomnak. Programunkat a SozialMarie innovatívnak találta és bekerültünk a legjobbak közé, díjat azonban most sajnos nem kaptunk. Ettől függetlenül nyertesnek érezzük magunkat és már az is okot ad az ünneplésre, hogy a legjobbak között lehetünk.

A díjátadó gálán való részvétel mindannyiunknak különleges élmény volt. A fiatalok számára már maga az utazás is rengeteg újdonságot tartogatott. Eligazodni egy idegen városban, új kultúrával találkozni, nemzetközi közegben kipróbálni magunkat mindig nagyszerű élmény, ami nemcsak a világképünket bővíti, hanem önbizalmat is ad. A fiatalok megtapasztalhatják, hogy képesek alkalmazkodni új helyzetekhez, kommunikálni idegen nyelvi környezetben, és hogy számít a részvételük egy nemzetközi eseményen. A SozialMarie gála ráadásul lehetőséget adott arra is, hogy a fiatalok testközelből lássák: sokféleképpen lehet jót tenni, segíteni, közösséget építeni. Inspiráló volt számukra látni más projekteket, megismerni hasonló célokért dolgozó embereket más országokból is, és érezni, hogy nincsenek egyedül.

Mi, a programban dolgozó szakemberek azért is tartjuk fontosnak azt, hogy időnként külföldre utazzunk a fiatalokkal, mert egy ilyen utazás túlmutat az élményszerzésen. A külföldi környezet új készségek elsajátítására ösztönöz, a nyitottság és az önállóság erősítésére. A fiatalok fejlődnek szociálisan, érzelmileg és gyakorlati készségek szintjén is: megtanulnak felelősséget vállalni, egymásra figyelni, új helyzetekben boldogulni. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy később könnyebben találják meg helyüket a társadalomban – legyen szó munkavállalásról, közösségi részvételről vagy önálló életvezetésről.



Bár idén nem került díj a nevünk mellé, a SozialMarie részvétel és a bécsi utazás már önmagában is nyert ügy volt – a fiataljaink számára pedig egy hatalmas lépés az önállóság és a világra való nyitottság felé.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fogyatékkal élő zenészekkel lép fel José Cura a Nemzeti Színház színpadán

Világhírű argentin tenor a magyar alapítvány patrónusa: José Curának személyes ügy, hogy támogassa a fogyatékkal élők munkavállalását

Zene, játék, közösség - zeneterápiás élmények a Salva Vitában